Лайфстайл | 12.12.2019

Кулинарните тайни на Словения  

Рая Господинова

Снимки www.slovenia.info

 

В самото сърце на Европа – там, където Алпите са на една ръка разстояние от Средиземноморието и започва красивата Панонската низина, e разположена малката, но изключително красива Словения.

Площта на бившата югославска република, която е независима държава от 1991 г., е 20,273 кв. км, а населението – малко над 2 млн. души. Макар и малка, Словения ще ви очарова с красотата на разнообразния си релеф, гостоприемните си хора и вкусната си кухня. Официалната валута е евро.

Едно от първите впечатления от Словения е изненадващото разнообразие от пейзажи. Въпреки че може да я прекосите с кола почти неусетно, оставате с усещането, че преминавате през различни държави – могъщи алпийски върхове, скали, дълбоки пещери, красиви езера, реки и потоци, хълмове и равнини, зелени гори и красив морски бряг.

Зеленият цвят доминира в Словения. Почти 60% от страната са покрити от гори, като в южната й част има запазени девствени лесове. По слънчевите склонове на много хълмове растат лозя, от чието грозде се произвеждат качествените местни вина.

В северната част, по протежение на границата с Австрия, са внушителните планински вериги на Алпите. Най-високият връх Триглав (2864 м) се намира само на половин час от столицата Любляна.

Словенското крайбрежие е малко, но изключително разнообразно – със солени езера и средновековни градове. Природните богатства на Словения предлагат огромен избор от забавления на открито. Например сутринта може да карате ски в алпийски курорт, а привечер да се разхождате на брега на Адриатическо море, да се поглезите в балнеоцентър в източната част на страната, а вечерта да посетите някое от многобройните културни събития. Словения се радва на 24 естествени термални минерални извора, благодарение на които е развила СПА туризъм и бутилира минерална вода за пиене.

Задължително е да отделите достатъчно време, за да се

 

насладите на невероятната местна кухня,

 

обединяваща собствения стил и традиции с най-доброто от съседните Италия, Австрия, Унгария и Хърватия. Съчетанието от планина, море и равнина: Алпите, Средиземноморието и Панония, изкушава с вкусове, които няма да оставят равнодушни и най-страстните гурмани. Местната кухня включва изобилие от дивеч и риба, макар и кулинарната традиция да е доминирана от супи, сладкиши, месни и рибни яхнии, зеле, фасул и картофи. Словенците са издигнали на пиедестал „домашните“ продукти, произведени в малки ферми. Идеален партньор на деликатесите са отличните локални вина.

В днешни дни Словения преоткрива кухнята си, интегрирайки тенденции и нововъведения от Европа и цял свят. Ще ги откриете в различните регионални менюта, предлагани в местните гостилници, най-често създадени и управлявани на семейни начала.

 

Словенското крайбрежие

предлага прости, но вкусни варианти за обяд и вечеря, докато се наслаждавате на прекрасната гледка към морето. Ако предпочитате нещо традиционно, изберете ястия със сардини и аншоа. А защо не рибна яхния с домати (Brodet), или черни миди (pedoči)?

В района на Крас ще откриете най-добрата храна. Не пропускайте местното прошуто, наречено Kraski pršut, което ще ви сервират като предястие, както и популярното сирене (nanoški sir). Харесвани са и ястията, приготвени с fleur de sel (solni cvet) - вкусен и ценен продукт, получаван в процеса на производството на сол.

Ценителите ще ви посъветват да опитате и специалните местни кнедли (kobariški štruklji), пълни с орехи и стафиди, вкусно подправените омлети (fritaja или frtalja), популярната традиционна яхния от кисело зеле с картофи и фасул (jota), и baccalà – сушена треска със сметана, която може да се приготвя и с домати. Не пропускайте и селекцията от местни вина.

В района на Истрия ще ви изкушат с пикантни комбинации от морски дарове, приготвени със средиземноморски подправки, и чудесни вина от сортовете Рефоско и Малвазия. Кнедлите в Истрия са традиционно празнично ястие – пълнени със свински кожички, спанак, сирене, ябълки, билки, орехи и др. Добър избор тук са гъстата супа минестроне (bobići) от боб и картофи.

 

Западните райони на Словения, особено Истрия,

 

са известни с производството на зехтин. Ако пътувате на изток, към Щирия и Прекмурйе, истинският деликатес е маслото от тиквени семки. То се използва за овкусяване на салати и различни видове сирене. Ще го откриете дори в сладоледа. В района предлагат и чудесни обработени меса – пушено свинско, консервирано със смлени свински кожички и мас, за да запази сочността си.

Ако ви харесва вкуса на торта с маково семе, потърсете я в района на Прекмурйе – съкровищницата на тестените храни. Областта е дом на различни видове погачи: gibanica, kvasnica, zlevanka, posolonka, krapci. Както навсякъде в Словения, тук традиционният обичай на клане на прасе играе важна роля. От закланите свине се приготвят широк асортимент от пресни, полуобработени и консервирани месни продукти.

В северозападна Словения и

 

района на Алпите,

вниманието на гурманите ще бъде привлечено от плоските пълнени в свинско шкембе пушени наденици (savinjski želodec), характерни за долината Савиня. В района е традиционна кашата от царевица и елда, тя се сервира всеки ден самостоятелно или като гарнитура към яхнии и сосове. Друг местен специалитет са бухтите с пълнеж. Елдата се предлага и в комбинация с гъби. Ястието от зеле с картофено пюре (govnač) върви само или с варено или печено говеждо месо и колбаси. Опитайте и печена ряпа с просо.

Задължително е да опитате тук местна наденица и кюфтета от мляно свинско в було с елда и подправки.

В района на красивото езеро Блед не пропускайте  местната крем-торта и пъстървата, приготвяна по разни начини: панирана в царевично брашно или пържена с елда.

Централна Словения, включваща

 

района на столицата Любляна,

предлага оригинални ястия като кнедли от пшеница или елда – с орехи, естрагон, ябълка или извара, както и торти – също с орехи, естрагон, мед или стафиди. В Любляна опитайте яхния с боб и ечемик (ričet), кнедли с рикота на пара (štruklji), люблянско суфле (ljubljanska jajčna jed) и палачинки с рикота (ljubljanske skutne palačinke).

В района на долината на река Сава списъкът на ястията, които ще ви изкушат, е дълъг. Не пропускайте наденицата от черен дроб (zasavska jetrnica) и гювеча от картофи и паста, желираните понички (trojanski krofi) и сливовата супа (češpljeva juha).

В района на Каринтия непременно опитайте местния хляб със сос от хрян (koroški kruhov hren), както и подобните на равиоли сушени кнедли от круши (kvočevi nudlni). В района на Марибор се поглезете с пикантната супа от Щирия със свинско и зеленчуци (Štajerska Kisla Юха) – популярно тукашно ястие след махмурлук. Гювечът от Похорие (pohorski pisker) се сервира с полента в местен стил (pohorski žganci), приготвена от картофи, царевично брашно и шпек със свински кожички. Пушеното сушено свинско (pohorska bunka) e чудесно за сандвичи.

 

Словенските вина

70% от словенските вина са с премиум качество, само 30% са трапезни. На територията на страната в момента се отглеждат 38 сорта грозде в 14 винени района. Около 75% от произвежданите от тях вина са бели. Почти цялото количество словенско вино остава в страната, едва 5% отиват за експорт.

Словения има изключително благоприятен климат за отглеждане на лозя, благодарение на разнообразното влияние на планината и морето. Многообразието от сортове, съчетано с климатичните вариации, осигурява разнообразие от вкусове, букети, аромати и цветове в словенските вина. А традициите и експертизата на местните винари гарантират високото качество.

Районът на Крас е дом на Kraški teran, тъмно рубиненочервено вино, за което се твърди, че има лечебни свойства. Refosco (refošk) е най-често срещаният сорт в Истрия. Malvasia е следващият най-известен сорт в крайморския район, където щедрото слънце и близостта на Адриатика допринасят за качествата му.

Долината Випава на север е дом на много местни сортове като Zelen, Pinela, Grganja, Klarnica и Rebula. Винопроизводителите залагат тук и на познати световни сортове като Pinot Gris, Pinot Blanc, Chardonnay и Sauvignon, както и червените Barbera, Pinot Noir, Merlot, Cabernet Sauvignon.

В долината на река Сава безспорната звезда е Cviček – сухо и леко червено вино с ниско алкохолно съдържание, купаж от няколко вида грозде. То се съчетава чудесно с месни ястия и обработени меса. Не пропускайте  също Metliška Črnina и Bizeljčan.

В долината на река Драва се произвеждат някои от най-добрите словенски вина от сортовете Welschriesling и Riesling. В посока югоизток ще стигнете до лозята Šipon и Radgona-Kapela, където се отглежда сладкия и игрив сорт Traminec. Ranina е един от локалните сортове, но също така ще откриете Silvaner, Sauvignon, Chardonnay, Muscat Blanc, Rivaner, MüllerThurgau, Pinot Blanc, Pinot Noir и Kerner.

Наздраве!

 

Галерия

Интересувате се от кредит?
Заявете консултация с наш кредитен специалист и той ще отговори на всички Ваши въпроси!

Съгласен съм с обработването на предоставените от мен лични данни. Запознат съм с информацията по чл. 13 и чл. 14 от Общия регламент за защита на данните. Заяви консултация